Viete, čo je to Envitalent? Nie? Je to biologická súťaž zameraná na vedomosti a poznávanie prírody a životného prostredia. Organizuje ju Strom života, naši žiaci v rámci krúžku Mladý ochranca prírody sa do súťaže zapojili a veruže boli aj úspešní. Petra Polanská v kategórii starších žiakov bola veľmi úspešná riešiteľka, obsadila pekné 2. miesto.
Tiež sa zapojila do súťaže Envitalent – Výskumník, kde sa zahrala na mladú výskumníčku a so svojou výskumno-bádateľskou prácou “Pozorovanie črievičiek v rôznom životnom prostredí“ obsadila 1. miesto.
Ak vás zaujíma viac, kliknite na stránku a oboznámte sa s aktivitami.
http://stromzivota.sk/blog/2017/06/tretie-stretnutie-envitalentov/
Ak aj teba zaujíma príroda, poznávanie a výskumy, zapoj sa do nášho krúžku a staneš sa členom Stromu života, malým stromáčikom alebo veľkým stromákom, a dozvieš sa veľa nových a zaujímavých vecí.
V rámci krúžku sme sa zapojili aj do 1. ročníka ZOO olympiády, ktorá sa konala v ZOO v Bojniciach. Žiaci priamo v areáli záhrady riešili súťažné úlohy a tiež sa veľa nového naučili. O cudzokrajných, ale aj našich živočíchoch, ich spôsobe života, ekologickom rozšírení, potrave atď. Je to tiež celoslovenská zaujímavá súťaž, kde bolo viac ako 200 súťažiacich. Prvé miesta sme neobsadili, ale počínali sme si dobre a sme radi, že sme sa zúčastnili. Viac informácií pre záujemcov http://zoobojnice.sk/zooolympiada-2017/ .
Na krúžku sme sa venovali aj zdravému životnému štýlu, prevencii proti chorobám a poskytovaniu prvej pomoci. Je veľmi dôležité vedieť sa chrániť, ale aj včas a rýchlo pri úrazoch a poraneniach vedieť zachovať pokoj a správne poskytnúť prvú pomoc. Či sa nám to podarilo, sme otestovali na súťaži organizovanej Slovenským Červeným krížom. Naše družstvo Mladých záchranárov na súťaži plnilo náročné úlohy, napr. resuscitáciu dospelého, dojčaťa, prvá pomoc dusiacemu človeku, ošetrovali otvorenú zlomeninu, dieťa v šoku a vytknutý členok. Tiež museli správne odpovedať na otázky z histórie a súčasnosti ČK. A ako to zvládli? Výborne! V rámci okresu 3. miesto. Ale dôležité je vedieť a nebáť sa poskytnúť prvú pomoc zraneným v ohrození života.
Mestské lesy Kremnica organizujú zaujímavú súťaž „Kremnický zelený poklad“, na ktorý sa žiaci každý rok tešia, dopredu sa pýtajú, či sa zúčastníme.
Žiaci v teréne kremnickej Kalvárie v okruhu 9 km na stanovištiach plnia úlohy z botaniky, zoológie, topografie, streľby, práce s prírodným materiálom a vo vedomostiach o Kremnických vrchoch. Tiež zaujímavé úlohy, však? Dostali aj občerstvenie, a keďže sa veľa nabehali, lesníci im na obed priviezli pizzu. Každý účastník dostal kremnický medovník v tvare štvorlístka a drobné spomienkové darčeky.
www.mslkca.sk/fotogaléria/Kremnický zelený poklad2017
Čo šepká les je poľovnícka súťaž, na ktorej sa tiež každoročne zúčastňujeme. V areáli antolského kaštieľa sa aj tento rok naši žiaci borili v desiatich náročných súťažných disciplínach. Musia poznať hlasy a stopy zvierat, poľovných psov, vedieť správne určiť konáriky stromov, ich plody a semená, zasadiť sadenicu a zhotoviť za 20. min. vtáčiu búdku. A konkurencie je silná. Maximálny počet bodov je 50. Čo si myslíte, keď stratíte 1,5 bodu? Ako náš Jožko Kremnický? A Gregorko Kršjak len 2 body? Na umiestnenie to tentokrát nestačilo, ale získali veľa vedomostí a zručností a to je tiež výhra.
Okrem toho dostali tiež občerstvenie, nanuky, pochutnali si na výbornom guľáši, každý súťažiaci dostal účastnícky list, malé spomienkové darčeky a strávili pekný deň v prírode.
Chcem sa žiakom, ktorí v krúžku Mladý ochranca prírody pracovali a reprezentovali našu školu na súťažiach, poďakovať za ich snahu, zodpovednosť a ochotu. Bolo to aj na úkor ich voľného času, ktorý museli venovať štúdiu nových informácií a príprave na súťaže, lebo bez toho to nejde. Verím, že nové informácie a zručnosti rozšíria ich obzor a budú ich vedieť v živote zúročiť. Teším sa na stretnutie a spoluprácu aj na budúci šk. rok.
Daniela Cvejkušová