Dňa 24.10.2024 si pripomíname 227. výročie narodenia Mons. Štefana Moysesa, významnú osobnosť pre náš národ, naše mesto i našu školu, ktorá s hrdosťou nesie jeho meno.
Štefan Moyses
Narodil sa 24. októbra 1797. Pochádzal z chudobnej rodiny z dedinky Veselé na Považí. Hoci priezvisko jeho rodičov a predkov bolo Krajč, omylom ho do matriky zapísali pod menom Mojžiš, ktoré potom v rôznych obmenách a napokon v definitívnej podobe Moyses používal po celý život.
Počas svojho života sa Štefan Moyses stýkal so slovenskými vzdelancami, ako napríklad s Martinom Hamuljakom a Jánom Kollárom. S veľkým oduševnením vyučoval cudzie jazyky (maďarčina, nemčina, francúzština).
Dlhší čas pôsobil v bratskom, no predsa len vzdialenom Chorvátsku. Od 1. januára 1830 pracoval v Záhrebe ako riadny profesor logiky, etiky, metafyziky a filozofie na Filozofickej fakulte Kráľovskej akadémie a zotrval tam až do 18. októbra 1847. Štefan Moyses sa stal i členom rozličných školských komisií, pričom sa zaslúžil nielen o zakladanie škôl nižšieho stupňa na území Chorvátska, ale aj o zveľadenie hudobného ústavu v Záhrebe. Svoje slovenské publikácie prezentoval medzi svojimi chorvátskymi priateľmi.
Po návrate na Slovensko sa v roku 1851 stal ako 54-ročný biskupom banskobystrickej diecézy so sídlom vo Svätom Kríži (vtedajší oficiálny názov dnešného Žiaru nad Hronom). Bol zvolený za prvého predsedu Matice slovenskej. Staral o jej úspešný rozvoj a o zachovanie slovenského charakteru banskobystrického gymnázia. Ďalej vynaložil úsilie aj na založenie hospodárskeho spolku.
Po roku 1866 sa jeho zdravotný stav zhoršil natoľko, že v nasledujúcich rokoch svojho života vykonával iba najnevyhnutnejšie povinnosti. Zomrel nečakane 5. júla 1869 na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Pochovaný je v krypte pod kostolom Povýšenia Sv. Kríža v našom meste.