• Začína ROK BOŽIEHO SLOVA

          • Prezident biblickej federácie, filipínsky kardinál Luis Antonio Gokim Tagle navrhol, aby sa od Prvej adventnej nedele až do sviatku sv. Hieronyma (30. septembra. 2020) v jednotlivých krajinách slávil Rok BOŽIEHO SLOVA  –  a Konferencia biskupov Slovenska tento návrh prijala. 

            Najsilnejším podnetom venovať zvýšenú pozornosť Božiemu slovu je apoštolský list Svätého Otca Františka „Aperuit illis“ – „Otvoril  im myseľ, aby porozumeli Písmu“ (Lk 24, 45). V tomto liste pápež vysvetľuje veľký životný význam Božieho slova. Povzbudzuje nás, aby sme sa oň viac zaujímali. A napokon ustanovuje tretiu nedeľu Cezročného obdobia ako „Nedeľu BOŽIEHO SLOVA“ –  (najbližšia bude 26. januára budúceho roku).

            Rok BOŽIEHO SLOVA je vítanou príležitosťou prehlbovať náš záujem o Sväté písmo. Napríklad jeho čítaním v kruhu rodiny  – v rámci osobnej modlitby – vzdelávaním sa v chápaní obsahu Písma –  jeho štúdiom, pochopiteľne formou takej odbornej literatúry, ktorá má cirkevné schválenie – vytváraním biblických krúžkov vo farnostiach či na školách.

                                       (Z Pastierskeho listu Konferencie biskupov Slovenska na Prvú adventnú nedeľu 2019)

             

          • Postup do krajského kola Olympiády zo SJL

          • Tešíme sa z úspechu Julky Dovcovej z 8. B, ktorá našu školu reprezentovala v okresnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Test zvládla na výbornú, v tvorbe vlastného textu využila všetky svoje slohové skúsenosti a svedomito sa pripravila na rečnícky prejav. Spomedzi ostatných ôsmakov a deviatakov sa umiestnila na 1. mieste a v novom roku bude reprezentovať žiarsky región v krajskom kole.

            Blahoželáme k úspechu, prajeme veľa trpezlivosti pri ďalšej príprave a veľa šťastia v krajskom kole! 

          • Biblický kalendár 2020

          • Dňa 16. 12. 2020 riaditeľka školy Mgr. Mária Ulrichová ocenila víťazov školského kalendára.

            Víťazmi školskej výtvarnej súťaže: „Biblický kalendár 2020“ sa stali žiaci:

             

            Matúš Chovanec MŠ C

            Tamara Kouřilová 1. A

            Emma Jelžová 2. A

            Timea Mandincová 3. B

            Lucia Kadlecová 4. A

            Barbora Harineková 5. B

            Zoja Foltánová 6. A

            Ella Repčoková 7. A

            Lucia Tichoňová 8. A

            Karin Skalošová 9. B

            Erik Filipek ŠT

             

            Mimoriadnu cenu získala  Lucia Tichoňová 8. A.

            Víťazom srdečne blahoželáme.

          • Olympiáda zo SJL

          • Do školského kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry (OSJL) sa zapojili naši najlepší žiaci z ôsmeho a deviateho ročníka.

            Olympiáda mala tri časti. V prvej žiaci riešili úlohy na čítanie s porozumením a testové úlohy zo slovenčiny, literatúry a slohu. Po prestávke bola druhá časť, ktorá vyskúšala úroveň tvorivosti žiakov, pretože mali pretransformovať predložený text do iného zadaného žánru. Tretia časť bola najnáročnejšia ‒ žiaci mali za úlohu na zadaný žáner a tému napísať slohový útvar, ktorý sa mali hneď na mieste naučiť naspamäť a predniesť pred porotou. Všetci pekne zabojovali, aj keď niektorých potrápil v závere prednes svojho textu.

            V XII. ročníku OSJL v roku 2019/2020, v kategórii C získala 1. miesto Lucia Dekýšová, 9. B; 2. miesto Júlia Dovcová, 8. B a o 3. miesto sa podelili Martin Hronský, 9. B; Monika Šebeňová, 8. A; Klára Karvašová, 9. B.

            Úspešnými riešiteľmi sa stali žiaci, ktorí získali 73 % a viac z celkového počtu bodov všetkých troch častí OSJL. Sú to: z 8. A ‒ Michal Cibuľa, Natália Maruniaková, Anna Mečiarová, Sophia Miklošová; z 8. B ‒ Nina Trubenová; z 9. A ‒ Zuzana Mudrončíková, Martin Polanský, Nina Sučanská, Dominika Šikeťová; z 9. B ‒ Emma Repčoková.

            Všetkým srdečne blahoželáme!

          • Oznam!

          • Jesenné prázdniny

            sú pre žiakov ZŠ 

            v termíne 30.10. -  31. 10. 2019.

             

            Nástup žiakov do školy

            je 4. novembra  2019 /pondelok/.

             

            Materská škola

              je počas jesenných prázdnin v prevádzke!

          • Futbalový zápas na Tehelnom poli

          • Do galérie Futbalový zápas na Tehelnom poli boli pridané fotografie.

            Zápasy UEFA Európskej ligy v skupinovej fáze patria dlhé roky medzi vrcholné futbalové podujatia. Jeden takýto zápas sa odohral vo štvrtok 24.10.2019 na Tehelnom poli v Bratislave medzi domácim ŠK Slovan a anglickým Wolverhampton FC. Tento duel bol netradičný tým, že kvôli trestu od UEFA nemohli mať domáci futbalisti kulisu dospelých fanúšikov a tak štadión mohli naplniť len deti základných škôl do 14 rokov. Aj vďaka podnetu od rodičov našich žiakov cirkevnej školy sme sa chopili príležitosti a podarilo sa nám získať 42 vstupeniek. Záujem o futbalový  zápas bol obrovský a ešte väčší zážitok tých, ktorí boli jeho súčasťou. Deti boli nadšené krásnym vynoveným štadiónom a úžasnou atmosférou vypredaného hľadiska. Naživo videli výborný zápas a futbalové hviezdy, akými sú napríklad Andraž Šporar, Moha, Dominik Greif alebo hosťujúca brankárska legenda Rui Patrício. Navyše svojou účasťou pomohli naši žiaci vytvoriť nový slovenský detský rekord v návštevnosti na športovom podujatí. Na štadióne totiž fandilo 20 333 fanúšikov, z toho 19 300 detí. Aj napriek tomu, že po kvalitnom výkone domáci Slovanisti zápas prehrali 1:2, zanechal v deťoch nádherné dojmy a pocity. Dojatí zo skvelej atmosféry boli aj samotní hráči a predstavitelia klubu, ktorí nám deň po zápase poslali oficiálne poďakovanie za mimoriadnu podporu, fantastickú atmosféru a za získanie slovenského rekordu.

          • 222. výročie narodenia patróna školy Štefana Moysesa

          • 24. októbra si pripomíname 222. výročie narodenia patróna našej školy – biskupa Štefana Moysesa.

            Žil vo veľmi búrlivých časoch a celý jeho život od kolísky až po hrob bol dlhou reťazou biedy a nedostatku, hoci vo svojej starobe bol i banskobystrickým biskupom.

            Narodil sa vo Veselom, malej dedinke neďaleko Piešťan, 24. októbra 1797. Jeho otec bol roľníkom a zomrel, keď mal len niekoľko mesiacov. Jeho matka umrela, keď mal 7 rokov. Malého Štefana a jeho sestry sa ujali manželia Jelenčíkovci. Ako žiak veselskej školy vynikal mimoriadnou bystrosťou, a preto sa jeho vychovávatelia rozhodli poslať ho na ďalšie štúdiá do Trnavy. Po skončení gymnázia si zvolil kňazskú. Okrem bohoslovia študoval nemčinu, maďarčinu a francúzštinu.

            V roku 1821 po kňazskej vysviacke pôsobil ako kaplán vo Sv. Ondreji pri Pešti, potom v Bzovíku, v Tesároch, Dubnici nad Váhom a od r. 1828 v Pešti. V roku 1828 bol promovaný na peštianskej univerzite za doktora filozofie a slobodných umení. V roku 1829 ho panovník vymenoval za profesora Kráľovskej akadémie v Záhrebe, kde prednášal logiku, filozofiu, etiku a 17 rokov gréčtinu, istý čas fyziku, matematiku a maďarčinu. Dr. Š. Moyses bol nesmierne vzdelaný. Medzi Chorvátmi pôsobil 21 rokov a účinne pomáhal chorvátskemu národu v boji proti násilnej maďarizácii.

            V r. 1850 ho cisár František Jozef I. vymenoval za banskobystrického biskupa, 8. apríla 1851 prišiel do Svätého Kríža nad Hronom a usadil sa vo vyrabovanom biskupskom kaštieli. Dnes je tam Obchodná akadémia. 23. júla 1851 bol vo farskom kostole v Banskej Bystrici slávnostne inštalovaný na banskobystrického biskupa. Jeho zásluhou bol v B. Bystrici otvorený ústav pre vzdelávanie učiteľov a dievčenský ústav. Pre chudobných študentov zriadil jedáleň, kde nemuseli za jedlo platiť. Š. Moyses zaviedol každoročné cyrilometodské oslavy v Banskej Bystrici a na jeho žiadosť schvaľuje Svätá stolica 5. júl za sviatok sv. Cyrila a Metoda. Prvých 10 rokov po prevzatí správy banskobystrického biskupstva sa Dr. Š. Moyses venoval väčšinu len svedomitej práci vo svojej diecéze. Do slovenského národného života zasiahol v roku 1861, kedy sa postavil na čelo slovenských vyslancov a osobne odovzdal panovníkovi Františkovi Jozefovi I. Memorandum slovenského národa. 4. augusta 1863 bol na prvom valnom zhromaždení Matice slovenskej zvolený za jej predsedu.

            V novembri r. 1865 Dr. Š. Moyses náhle ochorel. Dostal dlhotrvajúcu horúčku, ktorá ho neustále trápila i keď mal náležitú lekársku opateru. 5. júla 1869, na sviatok Cyrila a Metoda, dotĺklo jeho srdce a 8. júla uložili jeho telesné pozostatky do biskupskej krypty v rímsko-katolíckom kostole vo Sv. Kríži nad Hronom. Posledné roky svojho plodného života strávil Dr. Š. Moyses v našom meste, Svätom Kríži nad Hronom, ktoré zostalo veľa dlžné pamiatke tohto obetavého, pracovitého a múdreho muža. Sme radi, že prišla doba, v ktorej mu môžeme tento dlh splatiť aj svojím svedomitým plnením žiackych povinnosti.

            Biskup Štefan, prihováraj sa za nás a za našu školu pred Bohom,

            ktorý ťa určite prijal do zástupu svätých v nebi.

          • Posviacka adventných vencov

          • 29. 11. 2019 duchovný správca školy Ján Kraus posvätil adventné vence, ktoré priniesli na sv. omšu žiaci všetkých tried. Každé ráno nás počas adventu privítajú v triedach zažaté sviece, vôňa ihličia a radostná atmosféra očakávania. Zapálenie adventnej sviece je pre nás symbolom, že Vianoce sú predo dvermi. Bolo by dobré, keby sme posvätené adventné vence mali v každej rodine a stretávali sa pri spoločnej modlitbe okolo adventného venca.

             

            Pozvánka

            Pozývame Vás na rorátne sv. omše o 7.00 hod. v našej kaplnke pri sviečkach 3. 12. a 10. 12. 2019.

            Tešíme sa na Vás!

             

            Roráty

            V adventnom období liturgia denne slávi Gabrielovo posolstvo preblahoslavenej Panne Márii.
            Práve v súvislosti s týmto pohľadom bol zvyk v minulosti intenzívne sláviť tzv. roráty, čiže svätú omšu pred svitaním. Ňou sa naznačovalo smutné položenie ľudstva, ktoré kráča vo tmách, kým mu narodenie Krista neprinieslo svetlo, svetlo Božieho zjavenia, ako aj blaživú nádej na vykúpenie.

            Slovo rorate je zo začiatku antifóny Rorate, caeli desuper čiže Roste, nebesia, z výsosti. Touto antifónou sa začínala votívna omša ku cti Panny Márie v advente. Vždy sa slávila v bielej farbe počas celého adventu. Touto svätou omšou sa u veriacich Cirkvi obnovovala túžba, ktorou praotcovia očakávali príchod Vykupiteľa.

            Túto svätú omšu môže kňaz slúžiť aj po liturgickej reforme Druhého vatikánskeho koncilu v adventných fériach do 16. decembra na úsvite dňa, samozrejme s osobitnými čítaniami na každý deň. Rorátnu svätú omšu možno slúžiť aj tak, že sa berie omša zo dňa, pred ktorou sa spieva Anjel Pána a antifóna Rorate.

          • FESTIVAL VEDY - Európska noc výskumníkov

          • je projekt podporovaný programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií. Noc výskumníkov je celoeurópska iniciatíva zameraná na populárno-vedeckú činnosť a učenie sa zábavnou formou. Uskutočňuje sa každý rok posledný piatok v septembri a je do nej zapojených viac ako 30 krajín a vyše 300 miest. Podujatia pod hlavičkou Noci výskumníkov interaktívnou formou s účasťou verejnosti predstavujú to, čo výskumníci robia pre spoločnosť, chcú priblížiť verejnosti výskumníkov ako „obyčajných“ ľudí s neobyčajným povolaním. Vysvetliť, čo ich priviedlo k povolaniu výskumníka, čo ich motivuje k neustálemu bádaniu, aké otázky si najčastejšie kladú, k čomu ich práca priviedla, kde je možné výsledky ich výskumu uplatniť v bežnom živote a propagujú kariéru výskumného pracovníka medzi mladými ľuďmi a ich rodičmi.

            Aj žiaci našej školy sa zúčastnili na tejto zaujímavej akcii a tu je postreh niektorých žiakov:

            "Dňa 27. 9. sme išli do Banskej Bystrice na Noc výskumníkov. Na tejto akcii sme mali možnosť poznať a aj vyskúšať si rôzne pokusy, vynálezy, ale aj nadobudnúť cenné informácie o všetkých vedeckých odvetviach. Mňa osobne najviac zaujala 3D tlač, elektronika hrou, rozumieš počítaču lepšie ako on tebe?" Ján Pullmann z 9. B

            "Na Európskej noci výskumníkov sa nám veľmi páčilo. Užili sme si veľa vedeckých i technických pokusov a zapojili sme sa do rôznych súťaží, napr. geografických, informatických. Tiež  sme stretli mnoho známych tvárí. Veľmi zaujímavé boli stánky o chémii, technike, politológii, ale aj o športe. Michal Cibuľa a Patrik Olajec z 8. A

          • Testovanie T5 2019 /Obedy sú odhlásené pre žiakov 6.-9.r./

          • TESTOVANIE žiakov 5. ročníka ZŠ  - (T5  2019)

            papierová forma testovania

             

            - termín: 20. november 2019 (streda)

            - testované predmety:

            • matematika
            • slovenský jazyk a literatúra

            - počet testovaných úloh: MAT – 30 úloh, SJL – 30 úloh

            - povolené pomôcky: pero, ktoré píše na modro (nie gumovacie)

            - zakázané pomôcky: mobil, kalkulačky, rysovacie pomôcky, výpisky, študijné                                     

                                                 materiály, učebnice a pod.

            - termín zaslania výsledkov:

            • december 2019 – elektronická forma zaslania výsledkov na ZŠ

            - podrobnejšie informácie o testovaní: www.nucem.sk v časti Testovanie 5.

             

            Základné informácie k papierovej forme testovania žiakov ZŠ T5 2019

            Špecifikácia testu z matematiky T5 2019

            Špecifikácia testov zo SJL a MJL T5 2019

             

             

            HARMONOGRAM TESTOVANIA

             

            Matematika:

            8.00 – 8.10 h (10 minút)         - úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie OH a papierov

              na pomocné výpočty

            8.10 – 8.20 h (10 minút)        - rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

            8.20 – 9.20 h (60 minút)       - administrácia testu

            9.20 – 9.25 h (5 minút)           - zozbieranie testov, OH a papierov na pomocné výpočty

             

            9.25 – 9.50 h (25 minút)        - prestávka

             

            Slovenský jazyk a literatúra:

            9.50 – 9.55 h (5 minút)          - úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

            9.55 – 10.05 h (10 minút)      - rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

            10.05 – 11.05 h (60 minút)   - administrácia testu

            11.05 – 11.10 h (5 minút)      - zozbieranie testov a OH, ukončenie testovania

             

            (OH = odpoveďový hárok)

             

            Žiaci musia byť v triede najmenej 15 minút pred začiatkom testovania, t. j. najneskôr o 7.45 hod.

             

            Žiaci boli podrobne oboznámení s pokynmi k testovaniu.

          • Dvojnásobný úspech v behu

          • Vo štvrtok 3. 10. 2019 sa konal Cezpoľný beh žiakov a žiačok, v ktorom sa naše dievčatá, Nela Beliančínová zo 7. A, Karin Skalošová a Viktória Moravská z 9. B, umiestnili ako družstvo na 2. mieste. Navyše v súťaži jednotlivcov získala Nela Beliančínová ďalšie 2. miesto. Dievčatám srdečne gratulujeme!

          • „... a Slovo bolo u Boha...“

          • Na hodinách čítania a literatúry sme sa v novembri pripravovali na prednes kresťanskej poézie a prózy, ktorým sme chválili a oslavovali Boha, podporili talentovaných žiakov v prednese, upevňovali vzťah k rodnej reči, spoznávali krásy a hodnoty kresťanskej literatúry.

            Žiaci sa svedomito pripravovali. Školské kolo sme mali v našej kaplnke, započúvali sme sa do ukážok známych i menej známych autorov textov. Súťažilo sa v troch kategóriách. Výsledky školského kola nájdete pod článkom. Víťaz z každej kategórie postúpil do krajského kola, ktoré sa uskutočnilo 12. 11. 2019 na Katolíckom gymnáziu Štefana Moysesa v Banskej Bystrici.

            Do Banskej Bystrice putovali Miška Glezgová, 4. A, Julko Malý, 5. A, Matejko Cibuľa, 5. B, Petronelka Glezgová a Lucka Dekýšová, 9. B. Na gymnáziu nás milo privítali, vytvorili príjemnú atmosféru úvodným kultúrnym programom v Kaplnke sv. Jána Pavla II., po ktorom sme sa rozdelili do jednotlivých tried a stretávali sme sa len cez prestávky, kedy sme si hovorili svoje skúsenosti a postrehy z recitácie. Zhodli sme sa, že tento rok bola v niektorých kategóriách silná konkurencia. Tešíme sa, že sa v krajskom kole veľmi pekne umiestnili Matejko Cibuľa na 2. mieste a Lucka Dekýšová tiež na 2. mieste. Srdečne gratulujeme.

            Keďže je súťaž dobrovoľná, vážime si prácu a prípravu všetkých žiakov, ktorí sa zapájajú a prispievajú svojím recitačným umením ku kráse na hodinách i v rôznych kultúrnych programoch na škole i mimo nej.

            Ďakujeme rodičom a učiteľom, ktorí spolupracujú pri formovaní mladých recitátorských talentov.

             

            kat. 3. - 4. r. próza: 1. m. Michaela Glezgová

            kat. 5. - 6. r. poézia: 1. m. Július Malý, 5. A

                                             2. m. Filip Kazár, 6. B

                                             3. m. Alexandra Hamadová, 5. A; Ivana Tulipánová, 6. A

                                 próza: 1. m. Matej Cibuľa, 5. B

                                            2. m. Nela Škopcová, 5. A; Nina Budajová, 6. A

                                            3. m. Radka Kadlecová, 6. A

            kat. 7. - 9. r. poézia: 1. m. Lucia Dekýšová, 9. B

                                             2. m. Michal Cibuľa, Matúš Fajčík, 8. A

                                             3. m. Lenka Malá, Tatiana Hronská, 7. A

                                  próza: 1. m. Petronela Glezgová, 9. B

                                            2. m. Patrícia Glezgová, 7. A

                                            3. m. Klára Karvašová, 9. B