Spoločne čítame, spoločne počúvame, spoločne sa tešíme zo života
V pondelok 28. októbra to v našej škole „vrelo" ako v úli. Počas celého dňa deti kráčali i behali po chodbách, stále o niečom diskutovali, šepkali aj sa nahlas smiali, nosili rôzne predmety. Ani učebne, triedy a miestnosti neboli tým, čím sú obyčajne. Premenili sa na rozprávky, encyklopédie, divadlo, vydavateľstvo, tlačiareň kníh a rodinnú čitáreň.
Školská knižnica sa zmenila na divadelné javisko. Hlavné postavy z kníh, rozprávok a románov sa nestihli nadránom vrátiť do svojich príbehov. Po knižnici sa potuloval Janko Hraško, Červená čiapočka, Šípková Ruženka, Janko a Marienka, Pipi Dlhá Pančucha, Danka a Janka, Anna zo zeleného domu i Alica z krajiny zázrakov. Sivá myška, mačička a psíček, macko a pes Bodrík neustále blúdili očkami po knižkách a hľadali tú svoju. Úlohou divákov z 1. – 4. ročníka bolo pomocou rôznych súťaží, hlavolamov a hier pripomenúť postavám ich meno, autora alebo názov príbehu, z ktorého sa stratili. A tak deti skladali jednotlivé príbehy z obrázkov, vyhľadávali písmená ich mien, triedili hrášok a fazuľku, vyhľadávali knihy v školskej knižnici a v kytici kvetov museli nájsť ten správny pre Šípkovú Ruženku. Po splnení úloh sa postavičky postupne vracali do svojich príbehov. Odmenou pre deti boli ich nové vedomosti o autoroch, ilustrátoroch, názvoch kníh a v neposlednom rade radosť a dobrý pocit z pomoci priateľom. Potešila ich aj nová záložka za dobre vykonanú prácu.
Naši škôlkari sa tiež tešili na tento deň. Veľkí spolužiaci zo 7. ročníka pre nich pripravili stretnutie a súťaženie so živými rozprávkovými postavami. Preobliekli sa za rytierov, princezné, čarodejníkov, princov, zvieracie postavičky, zadávali škôlkarom rytierske úlohy a tí sa s nimi radi popasovali. Využili všetky svoje dobré vlastnosti a zručnosti (pomoc kamarátovi, schopnosť spolupracovať, trpezlivosť, usilovnosť, dobrotu, smelosť, šikovnosť...). Za zvládnuté úlohy dostali 4 kartičky - kľúče, ktorými otvorili rozprávkovú bránu a mohli tak vstúpiť do rozprávkového sveta. Hrdí škôlkari si domkov odniesli veľa pekných spomienok, diplom a na pamiatku ešte niekoľko pekných drobností.
Jazyková učebňa tiež nebola v tento deň obyčajnou miestnosťou. Vytvorila sa v nej rodinná čitáreň - spoločné posedenie pri knihe. Deti z druhého stupňa si pripravili pre svoje rodiny – rodičov, starých rodičov, súrodencov a známych – veľa vtipných a zaujímavých príbehov o živote a čítali ich počas celého dňa. Každá rodina si v nich našla nejaké povzbudenie a inšpiráciu do svojho spoločného života a vzťahov. Deti ponúkli svojich členov rodiny teplým čajom, sladkými a slanými chuťovkami.
Premena v tento deň neobišla ani učiteľskú zborovňu, z ktorej sa stal za pomoci 6. A a 6. B triedy „Svet encyklopédií“. Prečo práve encyklopédie? Encyklopédie obsahujú informácie, ktoré nám obohacujú život a rozširujú naše vedomosti. Deti si pripravili pre starších i mladších spolužiakov zaujímavosti z rôznych druhov encyklopédií, ktoré ich najviac zaujali a k tomu si doniesli aj názorné pomôcky. Pozorní poslucháči sa obohatili o nové vedomosti z oblasti astronómie, biológie či literatúry a hneď si ich aj overili pomocou kvízu. Kto vedel správnu odpoveď, získal sladkú odmenu.
V niektorých triedach sa deti rozhodli vytvoriť vlastnú knihu „Meninové dobrodružstvá“, tak vznikli triedne vydavateľstvá. Napísali pútavé príbehy, v ktorých hlavným postavám dali svoje mená, ku každému textu nakreslili ilustráciu. Jednotlivé strany zviazali a hotovú knihu uložili do školskej knižnice pre spolužiakov ako mimočítankovú literatúru k meninám.:-)
Pod heslom „Možno staršie, stále dobré“ prebiehala celodenná burza kníh. Pri vstupe do školy žiaci ôsmeho ročníka predávali za symbolickú sumu knihy, ktoré pre účely burzy darovali žiaci, rodičia a učitelia našej školy, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Knihy oslovili všetkých - žiakov, rodičov, zamestnancov školy, ktorí si so svojimi deťmi mohli knihy poprezerať a povyberať. Zo získaných peňazí sme do školskej knižnice zakúpili encyklopédie. Knihy, ktoré sa nepredali, zostali v školskej knižnici.
Všetky aktivity mali veľký úspech u žiakov, ich rodičov a príbuzných, preto sa tešíme na nové nápady a zaujímavosti, ktoré spoločne vymyslíme a oslávime tak sviatok našej školskej knižnice aj na budúci rok.