Blíži sa 17. november, ktorý je Medzinárodným dňom študentov, ako aj Dňom boja za slobodu a demokraciu.
Čo sa v tento deň vlastne udialo?
Písal sa rok 1989 a vtedy ešte samostatné Slovensko neexistovalo. Žili sme v štáte, ktorý sa volal Československá socialistická republika a viac ako 40 rokov v ňom vládol neslobodný režim – komunizmus, ktorý bol opakom demokracie, vlády ľudu. V čase komunizmu ľudia nemali základné ľudské, občianske a politické práva, napr. právo na slobodu názoru, na náboženskú slobodu, právo voliť a podobne. Mnoho ľudí bolo prenasledovaných, väznených či zabitých.
A práve 17. novembra v roku 1989 začali udalosti, ktoré ukončili toto dlhé obdobie neslobody a strachu. Začala tzv. Nežná revolúcia, kedy sa ľuďom podarilo zvrhnúť vládu komunizmu bez použitia zbraní, bez násilia. Nežnú revolúciu uskutočnili nespokojní mladí študenti, ku ktorým sa najskôr pridali herci a potom aj ostatní obyvatelia. Všetci sa začali zhromažďovať na námestiach v Prahe, Bratislave a iných mestách, kde vystupovali so svojimi požiadavkami a žiadali pád komunistickej vlády. Po niekoľkých dňoch komunizmus naozaj padol a odstúpil aj posledný komunistický prezident Gustáv Husák. Bola vymenovaná demokratická vláda, novým prezidentom sa stal Václav Havel a už v nasledujúcom roku 1990 sa u nás konali slobodné parlamentné voľby.
17. november si každoročne pripomíname, aby sme nikdy nezabudli, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou a máme byť za ne vďační.