Dňa 16.4.2020 sa uskutočnil v našej škole zápis do 1. ročníka ZŠ. Zapísali sme spolu 46 detí.
Ďakujeme všetkým rodičom za ich rozhodnutie a prejavenú dôveru.
Tešíme sa na Vás v septembri!
Dňa 16.4.2020 sa uskutočnil v našej škole zápis do 1. ročníka ZŠ. Zapísali sme spolu 46 detí.
Ďakujeme všetkým rodičom za ich rozhodnutie a prejavenú dôveru.
Tešíme sa na Vás v septembri!
Prvá nedeľa po Veľkej noci je sviatkom Božieho milosrdenstva.
Tento sviatok je v dnešnej dobe veľmi dôležitou výzvou pre každého človeka. Sviatok sprostredkovala priamo od Pána Ježiša sestra Faustína Kowalská, ktorej sa zjavil a odkázal svetu veľmi dôležité skutočnosti o Božej láske a zľutovaní.
Keď pápež Ján Pavol II. kanonizoval sestru Faustínu, v rovnaký deň prekvapil celý svet zavedením Nedele Božieho milosrdenstva ako sviatku pre celú Cirkev. O tomto dni Ján Pavol II. povedal: „Toto je najšťastnejší deň môjho života!“
Pápež Ján Pavol II. zomrel na vigíliu Božieho milosrdenstva. Aj z týchto dôvodov jeho svätorečenie pripadlo práve na tento sviatok.
O zavedenie tohto sviatku poprosil Pán Ježiš sv. Faustínu v niekoľkých zjaveniach. Spasiteľ opäť vyjadril veľkú túžbu, aby sa v prvú nedeľu po Veľkej noci slávil sviatok milosrdenstva. V ten deň sa má z kazateľníc ohlasovať chvála Milosrdenstva, ktoré nezastaví nijaká ľudská bieda. Počas tohto zjavenia Ježiš po prvý raz vyslovil veľký prísľub spojený so slávením sviatku Milosrdenstva: „Kto v tento deň pristúpi k prameňu života, dosiahne úplné odpustenie hriechov a trestov.“
Sviatku Božieho milosrdenstva má podľa zjavení sestre Faustíne predchádzať deviatnik, pozostávajúci z korunky k Božiemu milosrdenstvu, ktorý sa má začať na Veľký piatok.
Ježiš požiadal svoju dôverníčku, aby povedala ostatným, že sviatok Božieho milosrdenstva vytryskol z jeho vnútra pre potechu celého sveta.
Sviatok Milosrdenstva má byť nielen dňom všeobecného uctievania Boha v tomto tajomstve, ale aj dňom milosti pre všetkých ľudí, zvlášť pre hriešnikov. Lebo Pán Ježiš spojil s týmto sviatkom veľké prisľúbenia. Najväčšie z nich spojil so svätým prijímaním, prijatým v tento deň ‒ je to prisľúbenie „úplného odpustenia hriechov i trestov“, čiže taká milosť, akú dostávame len vo sviatosti svätého krstu. Veľkosť tohto sviatku je aj v tom, že všetci, dokonca tí, ktorí sa v tom dni iba obracajú, si môžu vyprosiť každú milosť, ak je to v zhode s Božou vôľou.
Podstatou úcty k Božiemu milosrdenstvu a apoštolátu je svedectvo života v duchu detskej dôvery v Božiu dobrotu a všemohúcnosť, ako aj činná láska k blížnemu.
Sme radi, že sviatok Božieho milosrdenstva slávime aj v našej škole, kedy sú v našej kaplnke hody. Tento rok pozývame všetkých k duchovnému spojeniu v modlitbe korunky o 15:00 hod. Preukazujme si navzájom skutky milosrdenstva, aby sme raz sami Božie milosrdenstvo obsiahli.
Vážení rodičia,
na základe požiadaviek Vám oznamujeme, že naša škola bude pre Vás otvorená jeden celý týždeň od 20.-24.4.2020 od 10:00 do 15:00. V tomto čase si môžete vyzdvihnúť veci Vašich detí zo skriniek či tried PO DOHODE S TRIEDNYMI UČITEĽMI /tr. učiteľ si s Vami dohodne presný čas/.
Ak chcete veci len zo skriniek, môžete prísť v čase od 10:00-15:00 !
Ak nepotrebujete veci zo školy - nemusíte prísť!
Prosíme Vás, aby ste dodržiavali hygienické pokyny, prichádzali jednotlivo v rúškach a v rukaviciach.
Ďakujeme za pochopenie.
V prvej polovičke týždňa budeme môcť naživo sledovať svätú omšu, krížovú cestu a poklonu pred oltárnou sviatosťou na webe katolíckych škôl zkss.sk alebo priamo na facebookovej stránke https://facebook.com/zkss.sk/videos/.
Pondelok 6. 4.
10:30 Svätá omša (celebrant otec biskup Jozef Haľko, pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy)
Utorok 7. 4.
10:30 Krížová cesta (obetovaná za zastavenie pandémie)
Streda 8. 4.
10:30 Adorácia pred vyloženou Oltárnou sviatosťou (so sprievodným slovom, ktoré predstaví žiakom udalosti Veľkého týždňa)
Od pondelka sa môžeme spojiť a prežívať sv. omše so žiarskym farským spoločenstvom, ale aj veľkonočné obrady prostredníctvom živého vysielania na youtube kanáli Sedembolestná ZH.
Pondelok, utorok a stredu: o 18:00
Zelený štvrtok 9. 4.
18:00 Svätá omša
Veľký piatok 10. 4.
14:00 Krížová cesta
15:00 Obrady umučenia
Biela sobota 11. 4.
19:30 Veľkonočná vigília, obrad vzkriesenia
Veľkonočná nedeľa 12. 4.
11:00 Svätá omša
Katolíci (a mnohí kresťania) majú každý rok pred Veľkonočnou nedeľou špeciálne tradície a pobožnosti, ktoré im pomáhajú vstúpiť do umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Je to mimoriadne obdobie roka, ktoré vrcholí najväčším sviatkom v cirkevnom kalendári.
Každé slávenie počas tohto „Veľkého týždňa“ má svoje vlastné zameranie a liturgické zvyky.
Prinášame vám základné body, na ktoré sa môžete tešiť počas týždňa, ktorý predchádza Veľkonočnej nedeli.
Kvetná nedeľa
Tento deň slávnostne otvára Svätý týždeň triumfálnym vstupom Ježiša do Jeruzalema. V evanjeliách Ježiš prichádza do mesta sediac na oslovi a ľudia pred neho kladú palmové ratolesti s radostným zvolaním: Hosana! Na svätej omši v tento deň zhromaždenie prežíva túto udalosť slávnostnou procesiou s požehnaním ratolestí, palmových alebo z iných stromov, u nás najčastejšie bahniatok. Ratolesti uchovávané doma pripomínajú veriacim Kristovo víťazstvo, ktoré slávili procesiou. V tento deň sa číta alebo spieva príbeh umučenia (pašie).
Pondelok
V tento deň zvyčajne nemáme žiadnu špeciálnu liturgiu, ale v príbehu Veľkého týždňa Ježiš navštevuje svojich priateľov v Betánii a Mária ho pomaže vzácnym olejom, pripraviac ho tak na jeho pohreb.
Utorok
V týždni sa blížime k Ježišovmu umučeniu a v tento deň sa liturgia zameriava na Ježiša, ktorý predpovedá Judášovu zradu a Petrovo zapretie.
Streda
Deň pred zradením Ježiša navštívi Judáš veľkňazov chráme a sľubuje, že im Ježiša vydá výmenou za 30 strieborných. Tento deň sa v angličtine tradične nazýva „Spy Wednesday“ (spy – špión) v súvislosti so „špiónom“ alebo „zradcom“ Judášom. Veľa farností a náboženských komunít oslavuje v tento večer špeciálnu večernú modlitbu známu ako Tenebrae (z latinčiny pre „rastúca temnota“), počas ktorej sa čítajú biblické pasáže pašií a po každom čítaní sa zhasína sviečka, až kým nie je kostol alebo kaplnka v úplnej tme. Zvyk považovať stredu za pôstny deň vychádza práve z toho, že streda je dňom, kedy sa Judáš sprisahal s veľkňazmi.
Zelený štvrtok
V tento deň biskup slávi spolu s kňazmi z diecézy Omšu svätenia olejov, v ktorej svätí krizmu a požehnáva ostatné oleje.
Svätou omšou slávenou vo večerných hodinách na Zelený štvrtok Cirkev vstupuje do Veľkonočného trojdnia a spomína na tú Poslednú večeru, pri ktorej Pán Ježiš v tú noc, keď bol zradený, v bezhraničnej láske k svojim, čo boli vo svete, obetoval Bohu Otcovi svoje telo a krv pod spôsobmi chleba a vína, podal ich apoštolom, aby jedli, a prikázal im, ako pokračovateľom vo svojom kňazstve, aby prinášali obetu.
Počas oslavnej piesne Sláva Bohu na výsostiach, podľa miestnych zvyklostí, zvonia zvony. Keď sa oslavná pieseň dospieva, odmlčia sa až do Sláva Bohu na výsostiach na Veľkonočnú vigíliu.
Témou tohto dňa je ustanovenie Eucharistie a sviatosti kňazstva. V angličtine sa tento deň tiež nazýva „Maundy Thursday“ v súvislosti s „mandatum“, Ježišovým prikázaním milovať sa navzájom, čoho symbolom je umývanie nôh apoštolom. Často toto gesto celebrant pri sv. omši v tento deň zopakuje. Na záver sv. omše sa Eucharistia prenesie z kostola a umiestni sa na samostatný bočný oltár na súkromnú adoráciu až do polnoci na pamiatku Ježišovej agónie v záhrade, ktorú prežíva tej noci.
Veľký piatok
Cirkev v tento deň podľa pradávnej tradície neslávi Eucharistiu; sväté prijímanie sa veriacim dáva jedine v slávení Pánovho umučenia a smrti.
Ježiša dnes predvedú pred Pontského Piláta a odsúdia na smrť. Berie svoj kríž a je ukrižovaný na Kalvárii.
Spomienka na Kristovo Umučenie sa zvyčajne slávi medzi 12:00 a 15:00. Na začiatku obradov kňaz uctí oltár a padne na tvár. Táto prostrácia vyjadruje jednak pokorenie „pozemského človeka“ a jednak žiaľ a bolesť Cirkvi. Počas obradov veriaci počúvajú pašie, uctia si kríž a prijímajú sv. prijímanie z hostií, ktoré boli premenené na Zelený štvrtok.
Špeciálna zbierka na Veľký piatok ide na podporu cirkvi vo Svätej zemi. Veľký piatok je dňom prísneho pôstu a odriekania pre všetkých katolíkov.
Biela sobota
Na Bielu sobotu Cirkev zotrváva pri Pánovom hrobe a rozjíma o jeho utrpení a smrti, ako aj o zostúpení k zosnulým a na modlitbách a pôstom očakáva jeho zmŕtvychvstanie.
Svätá omša sa neslávi až do večernej veľkonočnej vigílie, ktorá sa začína potme a končí vo svetle Kristovho vzkriesenia. Aleluja a spev Sláva Bohu na výsostiach sa do liturgie vracajú a kostolné zvony, ktoré počas pôstu mlčali, sa radostne rozoznejú.
Veľkonočná vigília sa slávi takto: Po obrade svetla a veľkonočnom chválospeve (prvá časť vigílie) svätá Cirkev rozjíma o divoch, ktoré Pán Boh konal pre svoj ľud od začiatku (druhá časť vigílie, liturgia slova) až do chvíle, keď je so svojimi novými členmi zrodenými v krste (tretia časť) pozvaná k sviatostnému stolu, ktorý Pán pripravil Cirkvi ako pamiatku svojej smrti a zmŕtvychvstania, až kým nepríde (štvrtá časť).
Veľkonočná nedeľa
Kristus vstal z mŕtvych! Radostný deň Veľkej noci, najdôležitejší a najväčší Sviatok Cirkvi, je tu a liturgia ho odráža krásnou hudbou, kvetmi a dekoráciami. Na tejto sv. omši sa často obnovujú krstné sľuby a všetci prítomní sú pokropení svätenou vodou. Veľkonočnou nedeľou sa začína 50-dňové Veľkonočné obdobie, počas ktorého majú katolíci povinnosť aspoň raz prijať sv. prijímanie.
Pápežské misijné diela pozývajú všetkých na sledovanie sv. omše z Kaplnky Svetla v nedeľu 5. apríla o 11.00 hod. prostredníctvom youtube: https://youtu.be/DRk6R4m9GWo
Na ich stránke môžete do nedele 9.00 hod. zapísať prosbu, ďakovanie, úmysel, počas sv. omše budú prečítané.
Aktivita pre deti: v priebehu týždňa bude na stránke http://www.misijnediela.sk/ zverejnená úloha pre deti. Ak ju splnia a pošlú do nedele 9.00 hod., budú zaradené do žrebovania o peknú cenu.
V pôstnom období sa môžeme modliť aj Krížovú cestu mučeníkov misií a svedkov viery (.pdf na stiahnutie)
Oscar Romero či brat Roger z Taizé, nechýbajú medzi nimi ani štyri osobnosti zo Slovenska, ktoré je štedrou krajinou na misionárov a misijných dobrovoľníkov. Je to rehoľná sestra Veronika Rácková (†2016), páter Ján Hermanovský (†2005), rozvojová pracovníčka Danica Olexová (†2019) a etnologička Emília Bihariová (†2019), ktorí naplnili svojím životom štyri zastavenia krížovej cesty. Ich strata je však ovocím pre nový svet Božieho kráľovstva, vzkriesenia, a príklad ich života nám pomáha v našom misijnom nadšení pri ohlasovaní radosti evanjelia.
Do 16.4.2020 môžete posielať elektronické prihlášky na zápis do 1.ročníka našej školy /vpravo je prihláška/. Ak ste už doručili prihlášku alebo ju poslali či pošlete elektronicky do 16.4. - na zápis sa v tomto prípade už nemusíte dostaviť! Ďalšie informácie budeme s Vami konzultovať telefonicky alebo e-mailom.
ALE ak technické možnosti neumožňujú zákonnému zástupcovi prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky elektronicky, dostaví sa bez dieťaťa v deň zápisu do školy (16.4.2020 od 9:00 do 15:00), vyplní prihlášku a odovzdá ju poverenej osobe v škole (zákonný zástupca je povinný mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, šatkou, šálom... a dodržiavať dvojmetrový rozostup).
V súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. – školský zákon prebieha zápis do základných škôl v termíne od 1. apríla do 30. apríla. Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa narodené v termíne od 1.9.2013 do 31.8.2014, alebo dieťa s odloženou povinnou školskou dochádzkou na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky. Miesto a čas zápisu určuje VZN č. 6/2018 mesta Žiar nad Hronom. V súlade s usmernením MŠVVaŠ oznamujeme zmenu termínu. Termín zápisu základných škôl v meste Žiar nad Hronom
Forma: bez osobnej prítomnosti detí!
Z dôvodu zabezpečenia opatrení vydaných vládou Slovenskej republiky, a v závislosti od priestorových možností konkrétnej školy, s dôrazom na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení, zákonný zástupca môže prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky využitím jednej z nasledujúcich možností:
1. elektronickou formou: na stránke školy si nájde prihlášku na plnenie povinnej školskej dochádzky, ktorú vyplní a odošle on-line alebo do e-mailovej schránky školy najneskôr do 16.4.2020,
2. ak má zákonný zástupca aktívnu elektronickú schránku: poskytne údaje zápisom dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky základnej školy alebo prostredníctvom elektronického dokumentu, ktorý je autorizovaný kvalifikovaným elektronickým podpisom najneskôr do 16.4.2020,
3. ak technické možnosti neumožňujú zákonnému zástupcovi prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky elektronicky, dostaví sa v deň zápisu do školy (16.4.2020), vyplní prihlášku a odovzdá ju poverenej osobe v škole (zákonný zástupca je povinný mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, šatkou, šálom... a dodržiavať dvojmetrový rozostup).
Minister taktiež informoval, že pre školský rok 2019/20 sa ruší Testovanie 9.
Prihlášky na stredné školy bude možné podať do 15. mája, potvrdenie od lekára nebude potrebné. Prijímačky na SŠ sa uskutočnia najneskôr do 30. júna 2020, rovnako ako aj talentové skúšky.
Zápis do 1. ročníka základných škôl sa uskutoční bez účasti detí v termíne od 15. do 30. apríla.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR určuje termín podávania žiadostí o prijatie detí do materskej školy pre nasledujúci školský rok od 30. apríla 2020 do 31. mája 2020. Pri podaní žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy sa nebude vyžadovať potvrdenie o zdravotnom stave. Dieťa bude prijaté iba na adaptačný pobyt. Podrobnosti o spôsobe zabezpečenia prijímania detí do MŠ budú priebežne doplnené.
Minister zdôraznil, že sa pokúsia školský rok ukončiť do 30. júna.
Bratislava | 24. marca 2020 (Správy RTVS na facebooku, TASR)
Hlava katolíckej cirkvi vyzvala k spoločnej modlitbe Otče náš v stredu na poludnie za odvrátenie pandémie koronavírusu.
Pápež František v nedeľu pri tradičnej poludňajšej modlitbe Anjel Pána oznámil, že na budúci piatok o 18. hodine udelí mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi, ktoré sa tradične udeľuje iba na Vianoce a Veľkú noc.
Požehnaniu, ktoré bude spojené s možnosťou získania plnomocných odpustkov, budú predchádzať modlitby, biblické čítania a adorácia na prázdnom Námestí svätého Petra.
Pápež zároveň veriacich na celom svete vyzval, aby sa v stredu o 12. hodine spojili v modlitbe Otče náš.
„Na pandémiu vírusu chceme odpovedať celosvetovým charakterom modlitby, spolucítenia, láskavosti. Zostaňme spojení,“ vyzval pápež František.
Plné znenie pápežovej výzvy po modlitbe Anjel Pána:
,,Drahí bratia a sestry, v týchto dňoch skúšky, zatiaľ čo sa ľudstvo trasie pred hrozbou pandémie, chcel by som navrhnúť všetkým kresťanom, aby spojili svoje hlasy smerom k nebu. Pozývam všetky hlavy cirkví a vedúcich všetkých kresťanských komunít, spolu so všetkými kresťanmi rozličných vyznaní vzývať Najvyššieho, všemohúceho Boha, súčasným prednášaním modlitby, ktorú nás naučil Ježiš, náš Pán.
Pozývam teda všetkých spoločne sa pomodliť Otče náš v najbližšiu stredu 25. marca napoludnie. Všetci spoločne. V deň, keď si mnohí kresťania pripomínajú zvestovanie Panne Márii o vtelení Slova, kiež Pán vypočuje jednomyseľnú modlitbu všetkých svojich učeníkov, ktorí sa pripravujú sláviť víťazstvo Zmŕtvychvstalého Krista.
S tým istým úmyslom budem v najbližší piatok 27. marca o 18. hodine predsedať modlitbovému momentu v posvätnom priestore pred Bazilikou sv. Petra s prázdnym námestím. Už teraz pozývam všetkých duchovne sa zúčastniť prostredníctvom komunikačných prostriedkov. Budeme počúvať Božie slovo, prednesieme naše prosby a budeme adorovať Najsvätejšiu sviatosť, s ktorou na záver dám požehnanie Urbi et Orbi, s ktorým bude spojená možnosť prijať plnomocné odpustky.
Na pandémiu vírusu chceme odpovedať celosvetovým charakterom modlitby, spolucítenia, láskavosti. Zostaňme spojení. Dajme pocítiť našu blízkosť tým, čo sú viac osamelí a skúšaní. Našu blízkosť lekárom, zdravotníkom, sestrám, sanitárom, dobrovoľníkom. Našu blízkosť verejným predstaviteľom, ktorí musia prijímať tvrdé rozhodnutia, ale pre naše dobro. Našu blízkosť policajtom a vojakom, ktorí v uliciach dbajú o stále dodržiavanie poriadku, aby sa plnilo to, o čo vláda žiada pre dobro nás všetkých. Blízkosť všetkým."
RTVS reaguje na vzniknutú situáciu a do vysielania zaraďuje reláciu Školský klub – hodinka z triedy bez kriedy. Pre obsahovú, metodickú a organizačnú podporu si vybrala neziskovú organizáciu Indícia.
Školský klub začína už dnes, 18. marca od 9:15 na Dvojke. Venovaný bude žiakom 1. stupňa ZŠ a prierezovo zastreší viaceré predmety. Vysielať sa bude každý pracovný deň v čase 9:15–10:00, minimálne do 27. marca.
„Úlohy do vysielania pripravujeme tak, aby sa vedeli zapojiť všetci žiaci 1. stupňa - budeme ich gradovať, aby si každý mohol zvoliť vhodnú obtiažnosť. Zároveň pôjde o medzi predmetové aktivity, aby sme za 45 minút vysielania pokryli čo najviac učebných odborov. Je pre nás dôležité ukázať deťom aj rodičom, ako kreatívne sa dá pracovať s učivom a že škola by nemala byť o memorovaní, ale o objavovaní a rozvíjaní zručností,“ upresnil Peter Halák, zriaďovateľ neziskovej organizácie Indícia a školy FELIX.
Do vysielania prídu učitelia Barbora Drinková a Dávid Králik zo ZŠ FELIX Bratislava. Hlavnou metodičkou je Dagmar Môťovská, tútorka Hejného metódy.
Z dôvodu chrípkovej epidémie
je školská telocvičňa pre verejnosť zatvorená až do odvolania!
Ústredný krízový štáb SR dnes 12.3.2020 vydal zoznam prijatých opatrení:
Prosím sledujte stránku našej školy: www.zssmzh.edu.sk
DOMÁCE ÚLOHY budú zadávať žiakom - vyučujúci jednotlivých predmetov cez internetové stránky.
Nech sa páči, pozrite si reportáž z nášho DOD !
https://www.tvziar.tv/sprava/10351/ziarska-cirkevna-skola-bola-plna-predskolakov.html
Ó, mojej matky reč je krásota...
nadchýna sa slovenský básnik Pavol Országh-Hviezdoslav našou ľubozvučnou slovenčinou.Tá nijakým spôsobom nezaostáva za angličtinou či iným svetovým jazykom.
Mať materinský jazyk a smieť ho používať v školách a v ďalších dôležitých ustanovizniach nie je ani dnes v niektorých krajinách samozrejmosťou. Každý materinský jazyk je klenotom a dedičstvom ľudstva, ktorý treba ochraňovať.
A to je jeden z dôvodov, prečo svetová Organizácia spojených národov UNESCO vyhlásila 21. február za Medzinárodný deň materinského jazyka.
Aj Základná škola s materskou školou Š. Moysesa v Žiari nad Hronom sa pripojila k tomuto odkazu, keď zorganizovala pre svojich žiakov zábavno-náučné podujatie oslavujúce slovenčinu. Tí si otestovali i obohatili svoje vedomosti o materinskom jazyku pri plnení zaujímavých aktivít, ako je písanie hlaholiky husím brkom, hľadanie synoným v trojjazyčnom pexese, odhaľovanie významu v minulosti používaných slov pomocou rôznych slovníkov a jazykových príručiek, lúštenie textu v hlaholike, bernolákovčine a štúrovčine, skladanie puzzle, vypĺňanie kvízu, hádanie hádaniek, dopĺňanie slov do ľudovej piesne, či vyslovovanie a tvorenie rôznych jazykolamov.
Celé podujatie sa vydarilo. Žiaci sa dobre zabavili a zároveň dozvedeli zaujímavé informácie o svojej materčine. Dúfame, že aj vďaka tomuto podujatiu si uvedomili, že slovenčina je krásny a bohatý jazyk, na ktorý môžu byť právom hrdí.
Mgr. Martina Štefanková
V prípade, že ste boli mimo SR v štátoch, alebo na územiach postihnutých koronavírusom SARS, alebo MERS, žiadame Vás aby ste kvôli bezpečnosti žiakov a zamestnancov školy postupovali podľa Usmernenia hlavného hygienika SR v súvislosti s koronavírusom. Upozorňujeme na najpodstatnejšiu časť z hľadiska prevencie a to, že karanténne obdobie je približne 14 dní a po túto dobu by ste seba, prípadne zainteresovaných členov rodiny mali držať v izolácii a tiež nevyhľadávať žiadnu spoločnosť. Vedomé či nevedomé šírenie závažnej choroby má trestnoprávne dôsledky. Toto oznámenie je v plnom rozsahu záväzné aj pre všetkých zamestnancov školy.
Celý dokument si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz: Usmernenia hlavného hygienika SR v súvislosti s koronavírusom
V súlade s pokynmi MŠVVaŠ SR a Ministerstva zdravotníctva môžeme konštatovať, že naša škola je mimo ohrozenia Koronavírusu, nakoľko zamestnanci školy ani žiaci neboli v ohrozených oblastiach / nezúčastnili sa pútí v zahraničí, neboli sme v Taliansku .../.
Robíme všetky opatrenia na správnu hygienu /pani upratovačky dezinfikujú kľučky a priestory školy, žiaci sú poučení o umývaní a dezinfekcii rúk...
Naďalej sa budeme riadiť pokynmi a budeme dbať na zdravie našich žiakov.
Prosíme uvádzať variabilný symbol na č.účtu: SK55 0200 0000 0041 1263 0953
Obedy zamestnanci - VS:120 poplatok: 1,33 x 22 = 29,26 €
Deti do 5 rokov - VS: 220 poplatok: 1,37 x 22 = 30,14 €
Predškoláci - VS: 320 poplatok: 0,17 x 22 = 3, 74 €
Cudzí - VS: 020 poplatok: 2,95 x 22 = 64,90 €
Variabilný symbol je rovnaký celý rok!
Nástup do školy je po jarných prázdninách 2.marca 2020 /pondelok/!
Mária Ulrichová
riaditeľka školy
V rímskokatolíckom liturgickom kalendári je POPOLCOVÁ STREDA prvým dňom pôstneho obdobia. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele, preto v praxi pripadá Popolcová streda na 47. deň pred Veľkonočnou nedeľou. Pre nepravidelný dátum Veľkej noci sa jej termín každý rok mení. Tento rok pripadne na 26. február 2020.
Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení krížikom, popolom na čelo. Poznačenie popolom je sprevádzané slovami: „Pamätaj, že si prach a na prach sa obrátiš.“ alebo „Obráť sa a ver evanjeliu.“ Je to symbol pokánia.
Popolcová streda je pripomienkou ľudskej konečnosti a cieľa či smerovania vlastného života.
Popolcovou stredou začíname pôstne obdobie a v tento deň je prísny pôst. Nasledujúce dni nás privedú k Veľkej noci, pamiatke na umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Pána. Pripomína nám pominuteľnosť pozemského života ‒ všetko sa raz pominie a aj my zomrieme. Sme pútnikmi na tomto svete, ktorí nesmú zabudnúť na svoj pravý a konečný cieľ.
Božie Slovo nás právom vyzýva: „Obráťte sa ku mne celým svojím srdcom...“, „srdcia si roztrhnite a nie šaty...“ Prečo je potrebné roztrhnúť si srdce? Lebo po prvotnom hriechu sa všetci rodíme do tohto sveta so srdcom, ktoré nie je Božím príbytkom. Je to srdce uzatvorené pre Boha i ľudí, studené a nepríjemne srdce. Roztrhnúť svoje srdce znamená otvoriť ho pre Boha i ľudí. Dovoliť Bohu, aby nás mohol riadiť a pretvárať podľa svojho Srdca. Dovoliť, aby Boží Duch býval v našom srdci. Vyprosiť si od Boha správny vzťah ku všetkému a ku všetkým.
Možno sme počuli ako jeden človek každé ráno vychádzal do ulíc mesta, obdivoval výklady obchodov a množstvo krásnych vecí hovoriac: „Koľko je toho, čo nepotrebujem.” Konkrétnym predsavzatím pre nás do týchto dní pôstu môže byť ‒ v modlitbe s Máriou rozhodovať sa pre svätosť a s ňou vyberať vo svete ponúk to, čo potrebujem a čo mi netreba, koľko potrebujem a koľko nepotrebujem. Môžu to byť rôzne veci, móda, jedlo, internet…
Opakom egoizmu je altruizmus (dobročinnosť). I v tejto záležitosti je Mária pre nás vždy oduševnením. Prijíma Ježiša a ponáhľa sa slúžiť. Jej srdce bije pre celý svet. Proti egoizmu bojujme láskou. Nech nás v tomto období nadchýna modlitba s ňou a jej nežná a materinská starostlivosť o blížnych.
Účasťou na krížovej ceste môžeme v pôstnom období získať úplné odpustky.
Popolcová streda je začiatkom pôstneho obdobia ‒ je to čas, kedy sme pozvaní premôcť pohodlnosť, aby sme sa obrátili celým srdcom k Bohu. Sme pozvaní oľutovať každú nelásku, ktorá sa zmocnila našich bytostí, a prosiť Boha, aby sa vrátil do nášho srdca.
„Nielen pôst, ale všetky čnosti strácajú hodnotu bez milosrdenstva.“
Svätý Peter Chryzológ
Powered by aSc EduPage